Kirjatükk on mõeldud uuele karatega alustajale esmase info saamiseks/andmiseks.
TRENNI TULEK, TREENINGUTEGA ALUSTAMINE
Kui Sa ei tea mida teha – tee samm ette. /Bushido, Samuraide eetika- ja käitumiskoodeks/
Sa võid täna tulla trenni ka hooaja keskel, kuigi parim aeg on ikkagi hooaja algus, ehk septembri algus. Aga kogu algajate programm tehakse aasta jooksul läbi. Vaja on kannatlikkust ja visadust ning treeningu prioritiseerimist. Raskeim samm on ikka tugitoolist tõusmine, aga sellest algab pikk teekond. Lihtsalt tee omale need mõned napid tunnid oma pikast ja tihtilugu hooletult kasutatud nädala ajakavast.
Seega – tule kohale, püsi kohal ja kui on läbi – mine koju. Alusta algusest, mine lõpuni. Peatu. /Väike Prints/. Karatega on see hea asi, et lõppu ei olegi. Iga lõpp on uute tegemiste algus. See on huvitav.
Eraldi algajatele mõeldud trenne tänapäeval enam ei ole. Enamik asju saab teha kõik koos – nii on algajale ka õppeprotsess palju efektiivsem. Osa asju muidugi tehakse vastavalt arenguastmetele ka.
Trennis vigastusi meil ei ole. Pihta ei lööda mitte kunagi. Ja ei pea tulles olema ka supervormis. Kõik tuleb ajaga. Ka spetsiaalseid trenniriideid ei ole kohe vaja.
Aga. Üks Elu – Ela Kohe! Tule trenni ja püsi kohal. Visadus ja mõtestatud tegevus viivad sihile ja palju kaugemalegi, kui oskasid oodata.
ETIKETT
Laias laastus kehtib tavaline üldinimlik viisakus. Ei kiirustata. Kõigeks on parasjagu aega. Väärikus on oluline. Treening algab ja lõpeb Jaapani sõjakunsti (budo) aladele omaselt:
SEIZA [seza] – põlvitusistesse minek, parem jalg päka jagu tagasi, parem põlv maha, vasak päkk varvastel tagasi parema kõrvale ja põlv maha, raskus keskele, varbad sirgu – jalatalla seljad maha, istun nö kandade peale.
MOKUSO [moksu] – keskendumine treeninguks / treeningust väljatulek. Silmad vidukil, vaatan ca 3-5 meetri peale põrandale otse ette. Hingan sisse ninast ja „läbi peakoore ja selgroo“ harasse (alakõht) ja välja otse kõhust ja suust, nö sisemine vedru. Vana välja – uus sisse.
SHOMEN-NI REI – kummardus karatepärimusele
SENSEI-NI REI – kummardus õpetajale (tehakse, kui ei tehta järgmist)
OTAGAI-NI REI – kummardus üksteisele (tehakse, kui ei tehta eelmist)
Kummardus – maha enda ette mõlemad käed peopesad maas ja koos, kummardan alla aeglaselt ja väärikalt, kummarduse lõpp kestab ca’ 3 sekundit, pea ja selg aeglaselt sirgu ja tõusen üles, mõlemad käed koos reitele. Küünarnukid keha vastas, põlvede vahele mahub maksimaalselt üks rusikalaius.
Kummarduse lõpus treeningu alguses ütlen selgelt ONEGAI SHIMAZU (parimate kavatsustega, õpeta mind, mina õpin…) ja treeningu lõpus ARIGATO GOZAIMASU (tänan väga).
KIRITSU [kirits] – jalalabad päkkadele, tõusen sirge seljaga üles, kannad koos, jalatallad jäävad V tähe kujuliselt avatuks.
Kummardatakse palju, mis on esialgu harjumatu. Kummardamine näitab viisakust ja ka tugevust.
Ka teeme me püstikummarduse saali – dojosse tulles ja sealt lahkudes.
HÜGIEEN
Hügieeni nõuanne on lihtne – ole puhas. Igatpidi. Hoia oma keikogi (treeninguülikond) puhas ja triigitud (kord nädalas pesta ja triikida piisab).
Trenni teeme paljajalu. Kasuta pärast trenni dušši alt tulles jalalabade desinfitseerimiseks vahendit Cutasept Foot või Chemisept Foot. Meie kasutatavaid ruume koristatakse hoolikalt, siiski on tegemist ühiskondlike ruumidega.
Majas liikumiseks ja pesuruumis liikumiseks võta kaasa vahetusjalanõud või plätud.
ÕPPEMATERJAL
Kõige esmane ja olulisim õppematerjal on Sinu enda treeningkonspekt. Kirjuta sinna üles trennis tehtu. Tee seda kohe pärast trenni. See kinnistab. Ka tuleb ise, kasvõi ilma suurema intensiivsuseta, harjutada trennis tehtut.
Õppematerjalist soovitan:
- DYNAMIC KARATE. Nakayama Masatoshi
Shotokan karate-do Piibel. Ilma naljata. Epohhiloov uurimustöö – metoodiline treeningmaterjal. Ilmselt enimmüüdud ja trükitud karatealane teatmeteos kogu maailmas. Kui sul ei ole muid karateraamatuid, siis see üks peab sul olema. Hämmastavalt huvitav ja uudne ka pärast 30 aastast kasutamist. Kõik printsiibid, tehnikate soorituse „head ja vead“ on siin olemas.
- SHOTOKAN KARATE KATA. Vol 1-4. Koostanud Alar Põllu.
Katade õppimise töövihikulaadne abimaterjal. Küsi klubist, vabamüügis seda raamatut ei ole.
- THE SHOTOKAN KARATE DICTIONARY. Schlatt
Absoluutselt täiuslik sõnaraamat karateharrastajale. Hetke 4 versioon, väga ilus ja kvaliteetne.
- K.I. KUMITE KYOHAN. Hirokazu Kanazawa
Suurepärane paarisvõitlus harjutuste ja metoodika kogumik, mida me kasutame nö igapäevaselt.
- BUSHIDO – JAAPANI HING. Inazo Nitobe
Klassika. Miks on jaapanlased sellised nagu nad on? Ja millised nad siis tegelikult on?
Kas huvitub sügavamalt budo olemusest siis soovitan Dave Lowry raamatuid:
- IN THE DOJO. A Guide to the Rituals and Etiquette of the Japanese Martial Arts.
- THE ESSENCE OF BUDO. A Practicioner’s Guide to Understanding the Japanese Martial Ways.
- MOVING TOWARD STILLNESS. Lessons in Daily Life from the Martial Ways of Japan.
- Essays on the Japanese Martial Arts and Ways.
- CULTURE OF THE SWORD. Alexander C. Bennett.
Suurepärane raamat Jaapani budo kunstide tekkest ja arengust. Huvitavalt kirjutatud.
Koostas, Alar Põllu, oktoober 2018