JKA = Shotokan. Esmane tutvustus

Pikk jutt – põhjalik jutt – kasulik jutt

Alljärgnev jutt võib Sulle tunduda esmapilgul pikk. Seda eriti netikeskkonna kohatises pinnapealsuses. Aga, kui oled tõsine huviline ja soovid karatest teha oma huvitava elu olulise osa, siis on iga minut sellega tutvumisel väärt investeering. Rääkimata pooltunnist, mis sellele reaalselt kulub. Pealegi eeldame, et sinu intelligentsi ja/või haridustase soosib põhjalikkust ja tõde ning lugemine ei ole sulle võõras tegevus.

Tere tulemast Maailma Karate Peakorterisse

The Japan Karate Association (JKA) on maailma suurim ja kõige prestiižsem karate organisatsioon. JKA on vaieldamatult Shotokan karate traditsiooni pärija. JKA nö piltlikult kasvas üles Gichin Funakoshi (1868-1957) käe all, kes oli Shotokan karate koolkonna looja ja nn Kaasaegse Karate Isa.

JKA kehastab ja kannab endas Gichin Funakoshi vaimsust. Gichin Funakoshi oli esimene JKA Ülim Meister (O Sensei) ja tema vaimsus elab edasi meie organisatsioonis.

Me praktiseerime karated selle puhtaimas vormis, andes edasi Funakoshi Sensei õpetust ja propageerime seda kogu maailmas.

Tohutu, üle 100-st maast koosneva liikmeskonnaga, on JKA ka autoriteetseim ja võimsaim karateorganisatsioon maailmas, Karate Kõrgeimate Traditsioonide Hoidja (The Keeper of Karate’s Highest Traditions). JKA on Shotokan karate esindajana ainuke seaduslik-õiguslik karateühendus, mis on tunnustatud Jaapani Valitsuse poolt kõrgeimal tasemel – liikmete liiduna (Shadan Hojin) karate propageerimiseks ja ühendamiseks, see on kõrgeim võimalik staatus. Ka on JKA-l 19-nda sajandi lõpus Imperaatori poolt autentsete võitluskunstide säilitamiseks, hindamiseks ja ühendamiseks loodud Dai Nippon Butokukai aktsept. Seeläbi on JKA kokufu-bunka karate-do – iidsel Jaapani Bushidotraditsioonil (samurai eluviis) põhineva karate – säilitaja ja hoidja. Meie missiooniks on karate sellise käsitluse edendamine kogu maailmas, kindlustamaks selliste ehedate filosoofiliste arusaamade säilitamise, millele see kunagi loodi.

Ükski teine organisatsioon ei käsitle karated suurema ja sihikindlama intensiivsusega, kui meie seda teeme, ega pea üleval nii suurt ja pühendunud professionaalset meeskonda, mis koosneb hästitreenitud, kõrgelttasustatud ja täistööajaga instruktoritest-õpetajatest. JKA ei võta karated pelga spordina – see on võitlus- ehk sõjakunst (ingl Martial Art) mille eesmärgiks on vaimu ja keha harmoniseerimine läbi tasakaalu, tugevuse, sihikindluse ja kannatlikkuse, et saavutada enesekindlus ja isiklik ning isiksuslik meisterlikkus.

Meistrid – õpetajad

  • Ülim meister Funakoshi Gichin
  • Meister Nakayama Masatoshi
  • Meister Sugiura Motokuni
  • Meister Ueki Masaaki
  • Meister Tanaka Masahiko
  • Meister Osaka Yoshiharu
  • Meister Imura Takenori
  • Sensei Alar Põllu

Neli erinevat lähenemis-/kasutusvõimalust Karatele

Erinevates täna karated õpetavates klubides-koolides rakendatakse karate õpetamist neljal erineval moel:

Esimene on kehalise harjutuse, gümnastika-võimlemise tee. Fitness. Lihtne harjutusprogramm lihaste toonuse tõstmiseks ja keha treenimiseks.

Teine tee on sport või ka mäng, kus kantakse poksitreeningul kasutatavate kinnaste sarnaseid kaitsmeid ja tihti ka kaitsvat näomaski. Võitmise aluseks on punktide kogumine vastavalt kehtivatele reeglitele. Reeglid aga muutuvad pidevalt, tihti sõltuvuses sellest, kes korraldab või toetab turniiri. Ja seega, et võita, pead sa pidevalt õppima uusi ja ka erinevaid meetodeid. Pealegi, alati on igal võistlusel vaid üks võitja.

Kolmas moodus on kehakontakti lubav võitlus, milles kasutatakse pehmendavaid kindaid ja ka teisi kaitsevahendeid. Seda tehakse reeglina rahvamasse rõõmustava, verdtarretama paneva meelelahutusena. Näiteks Tai kick poks, K-1, Pride jms. Eksitav on harrastajate väide, nagu oleks tegemist „reaalse ja reegliteta“ võitlusega. Seda sorti rüselemisspordis ei ole midagi uut. Kuid paljudele see meeldib. Ja publiku tarvis seda tehaksegi.

Neljas on sõjakunst (ingl martial art) või ka Budo (lahingkunst-tee, ingl martial way). Teiste sõnadega eluviis või elu tee (way of life). See on JKA tee, JKA meetod.

On veel ka viies ja see on show. Näitemäng efekti pärast. Aga kuna see kuulub siiski rohkem akrobaatika ja tantsu valdkonda, siis seda me ei arvesta.

JKA karate on Bushido

Ehkki tehniliselt on JKA karate puhas rafineeritud Shotokan Karate-Do – see on karate, mis viidi perfektsuseni Ülemmeistri Gichin Funakoshi poolt – on see sügavamas tähenduses Bushido. See on karate, mis baseerub Do põhimõttel (ingl way) mis on kokku sulandunud iidsete Jaapani samuraide vaimsuse ja põhimõtetega.

Sellise karate ülim eesmärk ei ole saada ühel päeval olümpiavõitjaks – eesmärk on arendada välja suutlikkus purustada vastase võitlusvõime üheainsa löögiga.

Nimetatud eesmärgi saavutamiseks peab selle poole püüdleja ennast pühendama raskele ja tegelikult lõputule harjutamise protsessile, sisaldades endas „lahutamatut kolmainust“ mis koosneb kolmest fundamentaalsest komponendist: kihon (põhitehnikad), kata (võitluskood) ja kumite (praktiline kahevõitlus).

Läbi sellise teadliku harjutamise areneb ja kasvab karateka kehaliselt ja vaimselt, samuti omandab ta nn „külma vere“. Lõpuks saavad harjutajad võitlejateks, kes on vajadusel võimelised äratama tõelist hirmu. Samas õpitakse ja arendatakse omadusi nagu kannatlikkus, kaastunne, lojaalsus, sõltumatus, aupaklikkus ning ausameelsus.

Kumite matši reeglid on lihtsad ja loomulikud

JKA on kehtestanud ainult absoluutse miinimumi piiranguid ja seda vaid ohutuse tagamiseks. Me ei kanna kindaid, maske ega muud tüüpi kaitsvat riietust kumited tehes. Meil ei ole raskuskategooriaid nagu poksis. Ei ole ka arvutuslikku, kohtunike punktidel põhinevat ega muud meelevaldset hindamissüsteemi.

Ainuke asi, mis lõpuks loeb, on see, kas kohtunik otsustab, kas sina – pikk või lühike, suur või väike, raske või kerge – oled või ei ole oma vastase alistanud korrektselt sooritades võimsa ja täpse löögi oma käe või jalaga vastase keha elutähtsasse piirkonda. On ka öeldud, et meie karate on „brutaalse jõu kirurgilise täpsusega doseerimine just õigel ajahetkel“.

JKA on loonud need reeglid esimestena karatemaailmas juba aastal 1957, kui peeti esimesed Jaapani Karate Meistrivõistlused (All Japan Karate Championship).

Sellest ajast ei ole neid reegleid mitte kunagi muudetud, mitte mingil moel. Ei eksisteeri ka mingit võimalust, et need võiksid muutuda. Nad on nii lihtsad ja loomulikud, et nad on lausa vältimatud-ületamatud: võida või kaota esimese purustava-surmava löögiga, seejuures omades sellist kontrolli, et tegelikult oma vastast ei löödagi.

ÜKS ELU – ELA KOHE!